Čistenie

_kcs7567Rovnako ako ľudia, psy sa tiež cítia osviežené po dobrej očiste. Pravidelná a náležitá starostlivosť zabezpečí, že naše domáce zvieratá budú vyzerať zdravé a krásne, čomu aj naši domáci maznáčikovia budú určite vďační. To, ako často potrebujeme nášho psa presvedčiť, aby sme ho okúpali, závisí veľmi od druhu psa, jeho veľkosti, typu srsti a množstva času, ktorý trávi vonku.

Psy sa neradi kúpu a neolizujú sa po celom tele, aby sa očistili – tak, ako to robia mačky. Psy sa čistia škriabaním, pretrasením tela, a pomocou hryzkania. Napríklad sa otrasú, keď sa namočia, alebo majú vlhkú srsť, alebo keď majú niečo na chrbte, čoho sa chcú zbaviť. Môžu používať svoje zadné nohy k škriabaniu krku, hrudníka a brucha, a svoje predné nohy používajú k čisteniu svojho nosa a hlavy. Keď ich niečo svrbí, hryzkajú sa a potom si lížu tie časti tela, ktoré si nemôžu poškriabať.

Prirodzene, svedomití majitelia môžu ponúknuť ďalšiu pomoc pri dôkladnej očiste, čím doplnia ich inštinktívne správanie.

K česaniu srsti psa si vyberte kefu alebo hrebeň, ktorý vyhovuje srsti vášho psa. Na dlhosrsté psy by ste mali použiť kefu s kovovými zubami so zaguľatenými špičkami, krátkosrsté psy sa najlepšie vyčesávajú kefami so štetinami.

V závislosti od plemena psa a typu srsti, by mala byť srsť psa kartáčovaná/vyčesávaná aspoň raz týždenne. Najlepším riešením je, aby ste každý deň dôkladne vyčesali/vykartáčovali srsť vášho psa, aby ste napomohli pri prirodzenom vypadávaní chlpov, čo bude aj pre nás prospešné, lebo nám umožní sledovať pĺznutie psa. Náš domáci maznáčik si bude užívať jemné škrabanie kefy ako celkom príjemné, lebo tým uvoľníme i odstránime časť lupín, čo umožňuje pokožke lepšie dýchať.

Kým vyčesávate psa, venujte pozornosť stavu kože a do srsti zachyteného akéhokoľvek rastlinného materiálu, bodliakom a lepkavým kúskom zachyteným v srsti, ktoré treba odstrániť, aby sa zabránilo podráždeniu.

Frekvencia kúpania je rovnako závislá od typu plemena i typu srsti, ako aj času, ktorý strávia psy hrou vonku. Nezabudnite, že príliš časté kúpanie odstráni ochranné oleje a prirodzene vylučovaný tuk z kože a srsti, čo môže viesť k tomu, že pes bude mať srsť a kožu suchšie a citlivejšie. Všeobecne platí, že psy by mali byť okúpané raz za tri mesiace.

Niekoľko tipov na kúpanie:

– Dajte ušúľané chumáčiky vaty do uší vášho psa, aby sa zabránilo, aby sa pri náhlom pohybe hlavy dostala voda do sluchových kanálikov psa

– Postavte psa do vane alebo do plastovej vaničky, aby ste zabránili jeho úteku, keďže psy vo všeobecnosti majú sklon k odporu k mokrému prostrediu

– Používajte jemný a šetrný šampón na psov

– Potom použite uterák na vysušenie srsti psa – pes vám tiež pomôže typickým intenzívnym otrepaním sa

Pazúry psov je nutné pravidelne ostrihať. Použite špeciálny nástroj na túto prácu, ktorý je dostupný v špecializovaných obchodoch pre zvieratá. Tieto nástroje vám umožnia odstrihnúť len toľko, koľko je nutné, keďže pazúry psa majú krvné cievy, ako aj nervy v nich, ktoré je veľmi ľahké poškodiť.

Čistenie uší môže byť vyžadované u psov náchylných na ochorenie uší raz za dva týždne. Utrite len vonkajšie ucho – ušnicu pomocou naolejovanej handričky alebo chumáčikom naolejovanej vaty, ale ničím nesiahajte do vnútra uší vášho psa.

Čistenie očí nie je úloha, ktorú treba vykonávať pravidelne, je zriedkakedy nutné u zdravých psov.

Pre čistenie zubov máme k dispozícii špeciálne suché krmivo, alebo žuvacie hračky určené špeciálne na čistenie zubov, a potom nie je potrebná žiadna osobitná starostlivosť. Ak je to napriek tomu potrebné, zuby psov možno čistiť pomocou špeciálnych psích zubných kefiek a zubnej pasty!