Ústna hygiena

_kcs4251Všetci majitelia psov vedia, že správna výživa je veľmi dôležitá, ale nie veľa majiteľov je si vedomých dôležitosti starostlivosti o chrup. Psy používajú svoje zuby nielen k jedeniu, ale aj na mnoho iných účelov, napríklad na hranie. To je dôvod, prečo je ochrana zubov obzvlášť dôležitá.

Psy sú mäsožravce a tvar ich čeľuste i chrup odrážajú túto skutočnosť. Zo 42 zubov je 20 v hornej, zatiaľ čo 22 zubov je v dolnej čeľusti.

Je veľmi dôležité starať sa o zdravie zubov už v ranom veku šteniatka!

Šteňatá žujú všetko inštinktívne a ak sa nám nepodarí zabezpečiť pre ne niečo na žutie, budú žuť čokoľvek, čo doma nájdu. Snaha naučiť šteňa, aby nežulo vaše veci práve z tohto dôvodu bude mať za následok zhoršujúce sa zdravie ústnej dutiny, pretože ak mu zakážete žuť, zuby už nebudú „dostávať“ dostatočné „mechanické“ čistenie. Konzervované krmivo, vlhké a mäkké jedlo sa zachytí medzi zubami, čo vytvára silný plak, ktorý je živnou pôdou pre ústne baktérie.

Po jedle sa minerálne látky ukladajú v plaku, čo má za následok tvorbu zubného kameňa. Zubný kameň pod ďasnami spôsobuje periodontálne choroby, paradentózu, zatiaľ čo baktérie v ňom vyvolávajú zápal ďasien. V zdĺhavých prípadoch periodontálne choroby spôsobujú uvoľnenie zubu a prípadnú stratu zubu. Psy so zubným kameňom veľa slintajú, jedia pomaly, ťažko žujú a často aj neradi žujú a preto odmietajú krmivá pozostávajúce z väčších kúskov alebo suché krmivá. V takýchto prípadoch nepríjemný zápach z úst psa môže byť príznakom takéhoto problému. Keďže zubný kameň môže byť odstránený iba v anestézii, s použitím ultrazvukového prístroja, prevencia je dôležitá.

Uistite sa, aby mal váš maznáčik niečo k žutiu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, kosti v skutočnosti nie sú vhodné na tento účel, keďže sa zuby príliš rýchlo opotrebujú, otvárajú koreňové kanáliky zubov, čo vedie k infekcii s ťažkými príznakmi. Namiesto kostí použite žuvacie hračky vyrobené zo zvieracích koží alebo z iného jedlého materiálu. Tu spomenuté najnovšie produkty nielen čistia zuby mechanicky, ale obsahujú aj enzýmy, aby sa zabránilo tvorbe zubného kameňa. Okrem toho máme aj pochúťky a krmivá, ktoré sú štruktúrované tak, aby pomohli pri odstránení plaku z povrchu zubov.

Inou metódou pre prevenciu zubného kameňa je umývanie zubov, s čím by sme mali začať, keď pes je ešte šteňa, pretože v tej dobe sa im darí ľahšie zvyknúť si na postup. Je najlepšie počkať, až kým pes bude mať 7-8 mesiacov, keďže do tej doby budú už všetky trvalé zuby na svojom mieste. Psy so zapálenými ďasnami, zubným kameňom, alebo inými ústnymi problémami by nemali mať zuby umývané! Najprv nech tento problém vyrieši váš veterinár, vrátane odstránenia zubného kameňa.

Ak sa vám nedarí dosiahnuť u vášho psa, aby žuval dosť a nie je možné umývať jeho zuby, môžete ešte stále použiť rôzne produkty obsahujúce enzýmy. Sú k dispozícii vo forme tabliet a v práškovej forme, ktoré majú byť zmiešané so psím žrádlom, alebo vo forme tekutiny sa pridávajú do vody psa. Samozrejme, že najdôležitejšie je mať svojho psa vyšetreného veterinárom raz za rok.