Cvičenie

_kcs1818-copyPohyb/cvičenie je kľúčovým faktorom určujúcim šťastie a zdravie psov. Psy sú od prírody veľmi aktívne a hravé. Ich príbuzní vo voľnej prírode trávia najväčšiu časť dňa lovom, kým mláďatá sa hrou učia zručnosti, ktorú budú potrebovať, ale mnoho psov často trávi väčšinu dňa v interiéri alebo na záhrade. Toto ich robí náchylnejšie k obezite a k rastúcej lenivosti. Nedostatok pohybu vedie k nude, čo mnoho psov robí nešťastnými.

Pohybu psov napomáha ich vysoko flexibilná chrbtica: keď rýchlo bežia, celé ich telo pôsobí ako akési predĺženie ich zadných nôh. Tvary rôznych plemien sú určené nasledovnými funkciami: či už ich prácou pod zemou, vo vode alebo na povrchu – čo si vyžaduje odlišnú stavbu tela.

Všetky psy sa radi hrajú a hýbu, ale druh a množstvo pohybu, ktoré potrebujú, sa líšia podľa ich veku, druhu/plemena a zdravotného stavu. Pred kúpou psa sa oboznámte so znalosťami o rôznych druhoch plemien a s ich optimálnou potrebou pohybu. Ak máte čas len na jednu krátku prechádzku denne, zvoľte si menej aktívne plemeno.

Spolu s potrebou cvičenia – pohybu, potreby psa, ktoré sú vekovo závislé a špecifické, treba tiež vziať do úvahy. Mláďatá by nemali byť príliš fyzické preťažené, pretože by to mohlo mať opačný výsledok než ten želateľný. Druh povrchu, na ktorom cvičíme psa, alebo kde pes vykonáva pohyb, je tiež veľmi dôležitý.

Napríklad klusanie by sa malo uskutočniť len na tvrdom povrchu, ale výdatný trysk na tvrdom povrchu môže viesť k poškodeniu predných labiek. Tvrdá pôda môže viesť k vývoju silných, dobre uzavretých labiek, zatiaľ čo mäkké lúčne pôdy, hlboký piesok alebo štrk, alebo orná pôda bude mať za následok vývoj mäkších labiek s otvorenejšími prstami.

Aká je najlepšia forma pohybu?

Prechádzka je najlepšou, najkomplexnejšou formou pohybu; udržuje svaly a krvný obeh v dobrom stave. Všeobecne platí, že psy by mali mať nejakú formu cvičenia –  pohybu každý deň, ale mali by ste sa najprv poradiť s veterinárom a zistiť, či váš maznáčik nemá nejaké zdravotné problémy, ktoré môže pohyb zhoršiť. Veterinár vám tiež povie, aké formy pohybu sú bezpečné pre vášho psa. Staršie psy so zdravotnými problémami alebo ktoré sú v zlom fyzickom stave z iných dôvodov, by mali začať s 15 minútovou chôdzou na vodítku, potom by sa táto doba mala postupne zvyšovať. Samonavíjacie vodítka umožňujú dostatočnú voľnosť pre psa, aby preskúmal prostredie, a napriek tomu môžete psa podržať v prípade potreby. U mladých, zdravých psov chôdza na vodítku zrejme nestačí, potrebujú voľný, energický pohyb v prírode alebo vo väčšom parku.

Majte na pamäti, že ak sa pes pohybuje viac, alebo vykonáva úlohy, ktoré potrebujú vynaloženie veľkého množstva energie, budú tiež potrebovať krmivo s rýchlo sa vstrebávajúcimi uhľohydrátmi, ako sú tie, ktoré nájdete medzi VitalBite suchými krmivami.

Jogging a beh sú tiež dobré spôsoby pohybu pre zdravých, silných psov, ale zabezpečte, aby sa to vykonávalo s dostatočnou starostlivosťou. Mlade psy, mladšie ako šesť mesiacov, by nemali byť brané na takéto behanie, a tomuto je tiež potrebné vyhnúť sa vo veľmi horúcich dňoch.

Hra je jedným z najlepších spôsobov, ako precvičiť nielen telo psa, ale aj jeho myseľ. Hra tiež pomáha psa naučiť zábavným spôsobom, že majiteľ psíka je bossom (šéfom). Hádzanie lôpt, frisby tanierov, alebo palíc je skvelým spôsobom, ako sa hrať so svojím psom.

Súčasne hravým tréningom sa vyvinú a posilnia svaly, takéto rozumné zaťaženie prospeje srdcu, krvnému obehu a látkovej výmene takisto. To všetko bude mať tiež priaznivý vplyv na charakter zvieraťa: váš pes sa bude cítiť v bezpečí a stane sa sebaistejší, odolnejší a statočnejší.